Mieszadło magnetyczne (yemu): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „W sieci jest sporo tutoriali z informacjami jak skonstruować mieszadło magnetyczne, które będzie można wykorzystać przy robieniu startera drożdżowego. Dzięki c…”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
W sieci jest sporo tutoriali z informacjami jak skonstruować mieszadło magnetyczne, które będzie można wykorzystać przy robieniu startera drożdżowego.
W sieci jest sporo tutoriali z informacjami jak skonstruować mieszadło magnetyczne, które będzie można wykorzystać przy robieniu startera drożdżowego, ale tą konstrukcję cechuje prostota wykonania oraz skuteczne działanie.
Dzięki ciągłemu napowietrzaniu brzeczki w starterze następuje zdecydowanie szybsze namnażanie drożdży, niż w tradycyjnym.
 
Dlaczego warto pokusić się o skonstruowanie mieszadła ? Dzięki ciągłemu napowietrzaniu brzeczki w starterze następuje zdecydowanie szybsze namnażanie drożdży, niż w tradycyjnym, dzięki czemu drożdże są w doskonałej kondycji do fermentacji.





Wersja z 23:20, 19 lis 2009

W sieci jest sporo tutoriali z informacjami jak skonstruować mieszadło magnetyczne, które będzie można wykorzystać przy robieniu startera drożdżowego, ale tą konstrukcję cechuje prostota wykonania oraz skuteczne działanie.

Dlaczego warto pokusić się o skonstruowanie mieszadła ? Dzięki ciągłemu napowietrzaniu brzeczki w starterze następuje zdecydowanie szybsze namnażanie drożdży, niż w tradycyjnym, dzięki czemu drożdże są w doskonałej kondycji do fermentacji.


Czego będziemy potrzebować

- wiatrak od komputera o wielkości 12 cm - miałem na zbyciu - magnes neodymowy (najprościej wyjąć go ze starego dysku twardego) - miałem na zbyciu - śruby i nakrętki odpowiedniej długości żeby umocować wiatrak - 3 PLN - włącznik podświetlany - 2 PLN - potencjometr (ok 25Ohm, 3W) - ok 2PLN - gałka do potencjometra - ok 3PLN - obudowę (ja użyłem obudowy o wysokości ok 6cm, i szerokości i długości ok 12cm) - koszt 8PLN - zasilacz - można użyć starego od komórki (najlepiej o wyższym woltażu), ja na razie używam regulowanego, który zawsze przydaje się w takich sytuacjach - klej - najlepiej epoksydowy - podstawowe narzędzia, żeby wywiercić dziury, lutownicę, cynę itp. - magnetycznyc element mieszający - od 20 do 35 PLN zależnie od wielkości (w internecie można kupić znacznie taniej ok 10pln) - naczynie w którym będziemy robić starter - może być słoik, ale lepsza jest kolba z płaskim dnem - element mieszajacy hałasuje nieco jak kręci się w słoiku, który ma nierówne dno - kolba jest płaska i starter miesza się w niej bezgłośnie, koszt litrowej kolby to ok 20pln (w internecie)


Do roboty!

Jeśli mamy dysk twardy, to zaczynamy od rozebrania go. Odkręcamy śruby, tak aby zdjąć obudowę, zobaczymy środek dysku, który wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.

Miesz1.jpg

Czerwoną strzałką zaznaczyłem, gdzie szukać magnesów (jakby ktoś nie wiedział ;-)

Następnie można zamocować wiatrak w dolnej części obudowy. Najlepiej umieścić wiatrak centralnie (ew trochę bardziej z tyłu) i zaznaczyć miejsce gdzie będziemy wiercić. Potem wiercimy dziury, przez które przełożymy śruby i przekręcimy wiatrak. Wiatrak musi być umieszczony na podwyższeniu, jak najbliżej górnej powierzchni. Można do tego użyć tulejek dystansowych, albo kupić więcej nakrętek i wykorzystując je ustawić wiatrak na pożądanej wysokości (ja tak zrobiłem).

Miesz4.jpg

Kiedy mamy ustawiony wiatrak możemy w przedniej części obudowy wywiercić dziury na umieszczenie włącznika i potencjometra. Trzeba dokładnie sobie wszystko ustawić, żeby wiatrak i włącznik oraz potencjometr się zmieściły.

Miesz2.jpg

Włącznik i potencjometr łączymy szeregowo i podłączamy zasilanie. Teraz możemy sprawdzić czy włącznik i potencjometr działają. Dobrze w tym momencie na wiatraku położyć magnes, żeby sprawdzić czy wiatrak będzie w stanie się włączyć przy obciążeniu. Jeśli wszystko działa można przykleić magnes (centralnie na środku) i zacząć montować mieszadło.

Miesz5.jpg

I to w zasadzie już koniec, mieszadło można przetestować ze słoikiem wypełnionym wodą. Napełniamy słoik/kolbę wodą wrzucamy element mieszający, stawiamy słoik/kolbę na mieszadle, tak żeby magnes na wiatraku "złapał" element mieszający. Ustawiamy najmniejszą prędkość potencjometrem i włączmy mieszadło. Jeśli mieszadło kręci się ładnie i nie wypada ze środka, przyspieszamy do maksymalnej prędkości i zostawiamy na dłuższy czas, żeby sprawdzić czy mieszadełko będzie kręcić się bez problemu.

Jak to działa

Mieszadło miesza wodę http://www.youtube.com/watch?v=Q0GF9eNQmAc

Drożdze Wyeast 1214 - po ok 24h od wlania napęczniałej saszetki. http://www.youtube.com/watch?v=z-am8rRK1Rs

Autor i źródło

Autor: yemu Dyskusja na forum: http://www.piwo.org/forum/t691-Jak-tanio-zrobic-mieszadlo-magnetyczne-.html