PAPIEROWY / PAPERY (0820)

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(trans)-2-nonenal

Najczęstsze skojarzenia

mokry karton, utleniony, papier po recyclingu, ogórkowy, ołówek

Charakterystyka

(Trans)-2-nonenal powstaje w wyniku wielu różnych reakcji w starzejącym się piwie. Nie wszystkie z nich są znane. W szczególności jest związany z procesami związanymi z utlenianiem się piwa. Na tworzenie się papierowego aromatu mogą mieć też wpływ gwałtowne zmiany temperatury składowanego piwa.

Przyczyny powstania
  • starzenie się piwa
Możliwości eliminacji
  • unikanie zbytniego natlenienia przy rozlewie
  • zapewnienie odpowiednich warunków refermentacji i leżakowania piwa (refermentacja powinna trwać ok. 2 tygodni w temp. do 26°C, również w przypadku lagerów, a leżakowanie w temperaturze poniżej 12-13°C, bez wahania temperatury)
Sposób degustacji

Zakręć szklanką aby uwolnić aromat, a następnie weź krótkie wdechy trzymając piwo blisko nosa. Możesz również spróbować wyczuć aromat retronosowo, biorąc 20-25 ml próbki do ust. Zamieszaj ją językiem, po czym połknij i wydmuchaj powietrze przez nos.

Typowe stężenie w piwie: >0.2 μg/l – przechowywane piwo
Próg wyczuwalności: 50 - 100 μg/l

Uwagi

Więcej informacji o nonenalu i innych produktach związanych ze starzeniem się piwa w artykule Tomasza Czerneckiego „Mechanizm powstawania związków karbonylowych w piwie”, Journal of NutriLife, data publikacji 04 III 2012 r, http://www.nutrilife.pl/index.php?art=26. Wg przedstawiciela firmy FlavorActiV, trans-2-nonenal działa na ośrodek nerwowy i nerki osłabiając ich pracę i niwelując na jakiś czas potrzebę oddania moczu.

Opracowanie: Dorota Chrapek (dori), Paweł Leszczyński
Na podstawie pliku: http://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf