Drożdże Fermentis Saflager W-34/70

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 20:58, 3 sty 2014 autorstwa Cml (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Właściwości:

Jest to słynny szczep drożdży dolnej fermentacji pochodzący z Weihenstephan w Niemczech. Dzięki jego technologicznym właściwościom, szczep ten stał się szczepem przemysłowym używanym do produkcji piw typu lager przez grupy piwowarskie na całym świcie.

Kłaczkowanie i osiadanie: silne.

Odfermentowanie: średnie.


Dozowanie:

80 g/hl do 120 g/hl przy zadawaniu w temp. 12°C - 15°C. Zwiększenie dawki przy zadawaniu w temp. poniżej 12°C do 200g/hl aż do 300g/hl w temp. 9°C


Instrukcja zadawania:

Przed zadaniem drożdży należy przeprowadzić rehydratację suszonych drożdży do postaci kremu drożdżowego w zbiorniku mieszanym. Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 23°C ± 3°C, wziętej w ilości 10 krotnie większej niż masa drożdży. Po przekształceniu się drożdży suszonych na krem powyższą metodą (co zabiera około 15-30 minut) łagodnie mieszać przez następne 30 minut. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.
Alternatywnie, dozować suche drożdże bezpośrednio do zbiornika fermentacyjnego pod warunkiem, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20ºC. Stopniowo wsypywać suszone drożdże do fermentora, zwracając uwagę by drożdże pokrywały całą dostępną powierzchnię brzeczki, tak by nie powstawały zlepieńce. Pozostawić na 30 minut, po tym czasie zmieszać brzeczkę, np. przez napowietrzanie.


Temperatura fermentacji:

Rekomendowana temperatura fermentacji: 9°C - 15°C, idealnie 12°C.


Przechowywanie:

Przechowywać w chłodnym (< 10ºC), suchym miejscu.
Opakowanie po otwarciu ponownie zamykać i przechowywać w suchym pomieszczeniu w temp. 4ºC przez czas nie dłuższy niż 7 dni.
Nie używać opakowań miękkich, czy uszkodzonych.


Termin przydatności:

Data produkcji i termin ważności/najlepiej użyć przed - data na opakowaniu. Termin ten upływa po 24 miesiącach od daty produkcji, pod warunkiem przechowywania w rekomendowanych warunkach.


Źródło:

Fermentis