Belgian Pale Ale

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 14:39, 29 paź 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=1.048 – 1.054|FG=1.010 – 1.014|IBU=20 – 30|SRM=8 – 14|ABV=4.8 – 5.5%}} ==Belgijskie Jasne Ale== ===Aromat=== Wyraźny aromat słodowy wraz z umiark…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.048 – 1.054
FG 1.010 – 1.014
IBUs 20 – 30
SRM 8 – 14
ABV 4.8 – 5.5%

Belgijskie Jasne Ale

Aromat

Wyraźny aromat słodowy wraz z umiarkowanymi cechami owocowymi i lekkim aromatem chmielowym. Tostowo-ciasteczkowy aromat. Może zawierać pomarańczowo, gruszkową owocowość, ale nie aż tak intensywny owocowo/cytrusowy jak inne Belgian Ales. Znaczny aromat kwiatowy albo przyprawowy, niska do umiarkowanej moc cech chmielowych, opcjonalnie zmieszane z drugoplanowymi nutami pieprzowymi, przyprawowymi fenolami. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Kolor bursztynowy do miedzianego. Bardzo dobra klarowność. Kremowa, wysoka, biała piana, która opada szybciej niż w innych piwach belgijskich.

Smak

Owocowe i lekko do umiarkowanie przyprawowy wraz z słabym, gładkim słodowym i lekkim chmielowym charakterem. Niskie do bardzo niskie fenole. Może zawierać pomarańczowe albo gruszkowe posmaki, ale nie aż tak owocowe/cytrusowe jak w innych Belgian ale. Posiada początkowy delikatną słodkość słodową wraz ze smakami słodowymi takimi jak tostowe, ciasteczkowe, orzechowe. Smak chmielowy od lekkiego do braku. Goryczka chmielowa jest średnia do niska i opcjonalnie dopełniona jest przez niski poziom pieprzowych fenoli. Zawiera umiarkowanie wytrawny do umiarkowanie słodki finisz, wraz ze smakami chmielowymi bardziej uwydatnionymi w tych wersjach z bardziej wytrawnym finiszem.

Tekstura

Treściwość średnia do średnio lekkiej. Umiarkowany poziom alkoholu i jakiekolwiek ciepło z niego wynikające, jeśli występuje powinno być lekkie. Brak gorących smaków alkoholu albo rozpuszczalnikowego posmaku alkoholu. Średnie nagazowanie.

Ogólne wrażenia

Owocowe, umiarkowanie słodowe, troszkę przyprawowe, łatwe do picia, miedzianego koloru ale.

Komentarz

Najczęściej spotykane w flamandzkich prowincjach Antwerpii i Brabancji Flamandzkiej. Jest to piwo codzienne (Category I). Porównując z mocniejszymi alkoholowo kuzynami Category S, są to belgijskie piwa sesyjne, lekkie do picia. Nic nie powinno być zbyt uwydatnione albo dominujące; kluczem jest balans.

Historia

Produkowane przez browary, których korzenie sięgają połowy XVII wieku, większość dobrze znanych przykładów tego stylu były dopracowane po II wojnie światowej, z wpływem brytyjskim, w szczególności wpływem chmieli i drożdży.

Surowce

Słód pilzneński i pale ale jest podstawą zasypu słodowego, wraz z (cara) wiedeńskim i monachijskim słodem dla nadania koloru, treściwości i złożoności. Cukier przeważnie nie jest używany gdyż wysoka gęstość początkowa nie jest mile widziana. Szlachetne odmiany chmieli Styrian Goldings, East Kent Goldings albo Fuggles są powszechnie używane. Drożdże skłonne do produkcji umiarkowanej ilości fenoli są często używane, ale temperatura fermentacji powinna być utrzymana na umiarkowanym poziomie by ograniczyć ten charakter.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 11,9 - 13,3°Blg

Goryczka: 20 – 30 IBU

Gęstość końcowa: 2,6 - 3,6°Blg

Kolor: 8 – 14 SRM

Alkohol objętościowo: 4.8 – 5.5%

Komercyjne przykłady

De Koninck, Speciale Palm, Dobble Palm, Russian River Perdition, Ginder Ale, Op-Ale, St. Pieters Zinnebir, Brewer’s Art House Pale Ale, Avery Karma, Eisenbahn Pale Ale, Ommegang Rare Vos (unusual in its 6.5% ABV strength)