Belgian Golden Strong Ale

Z Wiki piwo.org
Wersja z dnia 12:09, 28 paź 2009 autorstwa 2artur2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=1.070 – 1.095|FG=1.005 – 1.016|IBU=22 – 35|SRM=3 – 6|ABV=7.5 – 10.5%}} ==Belgijskie Złociste Mocne Ale== ===Aromat=== Złożony wraz z mocnymi est…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BJCP Parametry stylu

OG 1.070 – 1.095
FG 1.005 – 1.016
IBUs 22 – 35
SRM 3 – 6
ABV 7.5 – 10.5%

Belgijskie Złociste Mocne Ale

Aromat

Złożony wraz z mocnymi estrami owocowymi, umiarkowanie przyprawowe i chmielowe aromaty. Aromaty estrowe wydają się przypominać jasne owoce takie jak gruszki, pomarańcze i jabłka. Umiarkowane aromaty przypraw, pieprzowe fenole. Niskie do umiarkowane ale przyjemne aromaty perfum, kwiatowe aromaty chmielu są często obecne. Alkohol jest miękki, przyprawowy, perfumowy i na poziomie niskim do umiarkowanym. Brak gorących albo „rozpuszczalnikowych” odczuć. Charakter słodowy jest lekki. Brak dwuacetylu.

Wygląd

Żółte do średnio złotego koloru. Dobra klarowność. Musujące. Masywna, długo utrzymująca się, górzysta, kropelkowa, biała piana, zostawiająca charakterystyczną belgijską koronę na szklance.

Smak

Połączenie owocowych, przyprawowych i alkoholowych smaków wsparte przez delikatne smaki przypominające gruszki, pomarańcze i jabłka. Niskie do umiarkowane fenole, które mają charakter pieprzu i są słabe do umiarkowane w intensywności. Goryczka jest typowo średnia do mocna, która wynika z kombinacji goryczki chmielowej i fenoli pochodzących od drożdży. Mocne nagazowanie i goryczka prowadzą do wytrawnego finiszu wraz z lekką do umiarkowaną goryczką w posmaku. Brak diacetylu.

Tekstura

Bardzo mocno nagazowane. Lekka do średnia treściwość, aczkolwiek lżejsze niż gęstość początkowa by sugerowała (dzięki cukrom i mocnemu nagazowaniu). Gładkie aczkolwiek zauważalne alkoholowe rozgrzanie. Brak gorących albo „rozpuszczalnikowych” cech. Zawsze musujące. Nigdy ściągające.

Ogólne wrażenia

Złote, złożone, mocno gazowane, mocne w stylu belgijskim ale.

Komentarz

Mocno przypomina Tripel, ale może być nawet jaśniejszy, mieć lżejszą treściwość i może być bardziej rześki i wytrawny. Bardziej wytrawny finisz i lżejsza treściwość również powoduje mocniejsze nachmielenie i smaki przyprawowe bardziej zauważalne. Odwoływanie się do diabła w nazwach wielu komercyjnych przedstawicieli tego stylu wynika z dużej zawartości alkoholu i atrybutu do oryginalnego przykładu (Duvel). Najlepsze przykłady są złożone w smaku i delikatne. Mocne nagazowanie pomaga uwydatnić wiele smaków i wzmocnić odczucie wytrawnego finiszu. Tradycyjnie kondycjonowane w butelce („refermentowane w butelce”).

Historia

Oryginalnie utworzone przez browar Moortgat po drugiej wojnie światowej jako odpowiedz na rosnącą popularność piwa Pilsener.

Surowce

Jasny kolor i relatywnie lekka treściwość dla tego piwa o takiej mocny są wynikiem użycia słodu pilzneńskiego i dodatek do 20% białego cukru. Szlachetne chmiele albo Styrian Goldings są powszechnie używane. Szczepy drożdże belgijskich są najczęściej używane – te które produkują owocowe, estrowe, przyprawowe fenole i wyższe zawartości alkoholu – często wspierane przez delikatnie cieplejszą temperaturę fermentacji. Miękka woda.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 17,1 - 22,7°Blg

Goryczka: 22 – 35 IBU

Gęstość końcowa: 1,3 - 4,1°Blg

Kolor: 3 – 6 SRM

Alkohol objętościowo: 7.5 – 10.5%

Komercyjne przykłady

Duvel, Russian River Damnation, Hapkin, Lucifer, Brigand, Judas, Delirium Tremens, Dulle Teve, Piraat, Great Divide Hades, Avery Salvation, North Coast Pranqster, Unibroue Eau Benite, AleSmith Horny Devil