Robust Porter: Różnice pomiędzy wersjami
(→Aromat) |
(→Smak) |
||
Linia 16: | Linia 16: | ||
===Smak=== | ===Smak=== | ||
Umiarkowanie mocny smak słodowy, zwykle z udziałem lekko palonego charakteru słodu barwiącego (czasem także czekoladowy i/albo kawowy), z delikatną paloną wytrawnością na finiszu. Ogólnie smak może być na finiszu od wytrawnego do średnio słodkiego, w zależności od składu zasypu, goryczki chmielowej i | Umiarkowanie mocny smak słodowy, zwykle z udziałem lekko palonego charakteru słodu barwiącego (czasem także czekoladowy i/albo kawowy), z delikatną paloną wytrawnością na finiszu. Ogólnie smak może być na finiszu od wytrawnego do średnio słodkiego, w zależności od składu zasypu, goryczki chmielowej i stopnia przefermentowania. Może mieć ostry charakter pochodzący od ciemno palonych ziaren, jednak nie powinien być nadmiernie cierpki, spalony czy ostry. Średnia do wysokiej goryczka chmielowa, która może być podkreślona przez palone słody. Smak chmielowy może wahać się od słabego do umiarkowanie mocnego (najczęściej wersje GB i USA), i równoważy smaki palonego słodu. Poziom [[diacetyl|dwuacetylu]] od niskiego do braku. Poziom [[estry|estrów]] owocowych od umiarkowanego do braku. | ||
===Tekstura=== | ===Tekstura=== |
Aktualna wersja na dzień 13:58, 3 gru 2010
Robust Porter
Aromat
Powinny być zauważalne aromaty pieczone (często w połączeniu z delikatnie przypalonym charakterem słodu barwiącego) i mogą one być umiarkowanie mocne. Opcjonalnie może prezentować dodatkowy charakter słodowy (zbożowy, chlebowy, toffi, karmelowy, czekoladowy, kawowy, bogaty i/albo słodki) Aromat chmielowy na poziomie od słabego do mocnego(odmiany GB i USA). Niektóre wersje amerykańskie mogą być chmielone na zimno. Poziom estrów owocowych od umiarkowanego do braku. Poziom dwuacetylu od niskiego do braku.
Wygląd
Kolor od średnio brązowego do bardzo ciemnobrązowego, często z rubinowymi lub granatowymi przebłyskami. Klarowność może być trudna do oceny w tak ciemnym piwie, ale jeśli piwo nie jest nieprzezroczyste powinno być klarowne(w szczególności pod światło). Pełna, żółtobrązowa piana, która utrzymuje się umiarkowanie długo.
Smak
Umiarkowanie mocny smak słodowy, zwykle z udziałem lekko palonego charakteru słodu barwiącego (czasem także czekoladowy i/albo kawowy), z delikatną paloną wytrawnością na finiszu. Ogólnie smak może być na finiszu od wytrawnego do średnio słodkiego, w zależności od składu zasypu, goryczki chmielowej i stopnia przefermentowania. Może mieć ostry charakter pochodzący od ciemno palonych ziaren, jednak nie powinien być nadmiernie cierpki, spalony czy ostry. Średnia do wysokiej goryczka chmielowa, która może być podkreślona przez palone słody. Smak chmielowy może wahać się od słabego do umiarkowanie mocnego (najczęściej wersje GB i USA), i równoważy smaki palonego słodu. Poziom dwuacetylu od niskiego do braku. Poziom estrów owocowych od umiarkowanego do braku.
Tekstura
Treściwość średnia do średnio pełnej. Nagazowanie od umiarkowanie niskiego do umiarkowanie wysokiego. Wersje mocniejsze mogą delikatnie rozgrzewać alkoholem. Może być delikatnie cierpko-ściągające, co wynika z użycia palonego zboża, aczkolwiek cecha ta nie powinna być mocna.
Ogólne wrażenie
Solidne, słodowe ciemne ale, o złożonym i pełnym smaku palonym charakterze.
Komentarz
Pomimo, że jest to raczej szeroki, otwarty na interpretacje browarów styl piwa, może być odróżniany od Stouta po braku mocnego charakteru palonego jęczmienia. Od brown portera różni się tym, że zawiera nuty palonego zboża i słodu barwiącego oraz tym, że może być mocniejszy alkoholowo. Intensywność charakteru słodowego i nut palonych może wahać się w szerokim zakresie. Może ale nie musi mieć mocnego chmielowego charakteru. Może ale nie musi mieć znaczącego poziomu ubocznych produktów fermentacji; dlatego może wydawać się, że posiada „amerykański” albo „angielski” charakter.
Historia
Mocniejsza, bardziej chmielowa i/albo palona wersja portera zaprojektowana jako powrót do przeszłości lub amerykańska interpretacja tego stylu. Tradycyjna wersja będzie posiadała bardziej subtelny charakter chmielowy (przeważnie angielski), natomiast nowoczesna wersja może być bardziej agresywna. Obydwie wersje są równoważne.
Surowce
Zasyp może zawierać kilka słodów, zdecydowanie ciemno palone słody i ziarna, w tym często słód black patent (w niektórych wersjach mogą być także użyte słody czekoladowe i/lub palony jęczmień). Chmiel użyty jest do nadania goryczki, smaku i zapachu, najczęściej odmiany GB i USA. Typowa jest woda z umiarkowanie wysoką twardością węglanową. Drożdże górnej fermentacji, zarówno czyste smakowo wersje USA jak i pełne charakteru drożdże angielskie.
Podstawowe informacje
Gęstość początkowa: 11.9 – 15.9°Blg
Goryczka: 25 – 50 IBU
Gęstość końcowa: 3.1 – 4.1°Blg
Kolor: 22 – 35 SRM
Alkohol objętościowo: 4.8 – 6.5%
Komercyjne przykłady
Great Lakes Edmund Fitzgerald Porter, Meantime London Porter, Anchor Porter, Smuttynose Robust Porter, Sierra Nevada Porter, Deschutes Black Butte Porter, Boulevard Bully! Porter, Rogue Mocha Porter, Avery New World Porter, Bell’s Porter, Great Divide Saint Bridget’s Porter