Wood-Aged Beer: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki piwo.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy …”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego}}
{{BJCP|OG=Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej|FG=Zależy od piwa bazowego|IBU=Zależy od piwa bazowego|SRM=Zależy od piwa bazowego|ABV=Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyzej przeciętnej}}
==Piwo Dojrzewające w Beczkach==
==Piwo Dojrzewające w Beczkach==



Wersja z 11:28, 4 lis 2009

BJCP Parametry stylu

OG Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej
FG Zależy od piwa bazowego
IBUs Zależy od piwa bazowego
SRM Zależy od piwa bazowego
ABV Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyzej przeciętnej

Piwo Dojrzewające w Beczkach

Aromat

Zależy od stylu piwa bazowego. Lekkie do umiarkowanego drewniane albo dębowe aromaty, przeważnie są obecne. Świeże drewno czasami może nadać surowego „zielonego” aromatu, ale te cechy nigdy nie powinny być zbyt silne. Inne opcjonalne aromaty zawierają słabe do umiarkowanego aromaty waniliowe, karmelowe, toffi, tostowe albo kakao, jak również aromaty związane z alkoholem wcześniej przechowywanym w beczkach. Opcjonalnie troszkę drugoplanowych cech ultenienia i mogą one nabrać przyjemnych aromatów sherry i nie powinny być papierowe albo kartonowe.

Wygląd

Różni się w zależności od stylu. Często ciemniejsze niż niezmieniony styl bazowy, w szczególności jeśli są użyte beczki prażone/przypalane dębowe i/albo po whiskey/bourbon.

Smak

Różni się w zależności od piwa bazowego. Drewno często nadaje drewnianych albo dębowych smaków. Świeże drewno czasami może nadać surowego „zielonego” smaku jeśli są użyte nowe beczki. Inne smaki, które opcjonalnie mogą występować mogą zawierać wanilię (od waniliny występujących w drewnie); karmel, śmietanowo-karmelowe, tostowo-chlebowy albo migadłowe (od palonego drewna); kawowe, czekoladowe, kakaowe (od palonych albo po beczkach po bourbonie) i smaków alkoholowych pochodzących od alkoholi wcześniej przechowywanych w beczkach. Drewniane albo/i inne smaki pochodzące od beczek powinny być zbalansowane, wspierające, i zauważalne, ale nie powinny przysłonić smaków piwa bazowego. Czasami może występować opcjonalna mleczna albo octowa cierpkość albo lekkie posmaki Brett (dzikich drożdzy Brettanomyces) w piwie, ale nie powinno to być silniejsze niż smaki w tle (jeśli w ogóle występują). Opcjonalnie troszkę cech utlenienia w tle, ale powinny one nabrać cech przyjemnych, jakby cech sherry i nie powinny one być papierowe albo kartonowe.

Tekstura

Zależy od stylu piwa bazowego. Często pełniejsze niż nie zmienione piwo bazowe i może przedstawiać dodatkowe rozgrzanie alkoholowe jeśli beczka była wcześniej użyta do przechowywania innych produktów alkoholowych. Wyższa zawartość alkoholu nie powinna nadawać wrażenia „gorącego” piwa; dojrzałe, gładkie smaki są najbardziej pożądane. Drewno może również nadać tanin do piwa, w zależności od wieku beczki. Taniny mogą prowadzić do nadania dodatkowych odczuć ściągania (które nigdy nie powinny być mocne), albo po prostu do pełniejszej tekstury. Cierpkie albo kwasowe cechy powinny być słabe do brak.

Ogólne wrażenia

Zharmonizowana mieszanka stylu piwa bazowego wraz z cechami pochodzącymi od dojrzewania w kontakcie z drewnem (włącznie ze wszystkimi produktami alkoholowymi przechowywanymi w używanych beczkach). Najlepsze przykłady będą gładkie, pełne smaku, dobrze zbalansowane i dobrze dojrzałe. Piwa wyprodukowane z krótkim okresem przechowywania w beczkach drewnianych albo produkty, które posiadają jedynie subtelne posmaki w tle mogą zostać wystawione w kategorii piwa bazowego, tak długo jak „drewniany” charakter nie jest silnie podkreślony.

Komentarz

Powinien być widoczny styl piwa bazowego. Cechy oparte na drewnie powinny być ewidentne, ale nie dominujące by nie zniszczyć balansu piwa. Intensywność smaków pochodzących od kontaktu zależy od czasu kontaktu piwa z beczką; wieku, kondycji i poprzedniego użytkowania beczki. Dodatkowe alkoholowe produkty poprzednio przechowywane w beczkach powinny być ewidentnie odczuwalne (jeśli zostały zadeklarowane podczas wystawiania piwa), ale nie powinny być dominujące by nie zniszczyć balansu piwa. JEŚLI PIWO JEST BAZOWANE NA KLASYCZNYM STYLU (NP. ROBUST PORTER) WTEDY OKREŚLONY STYL MUSI BYĆ PODANY.(NP. „PORTER” ALBO „BROWN ALE” JEST AKCEPTOWALNE). TYP DREWNA MUSI BYĆ OKREŚLONY JEŚLI “RÓŻNORODNOŚĆ” JEST WYCZUWALNA. (np. English IPA z kawałkami dębu, Imperial Stout dojrzewany w beczkach po burbonie, American Barleywine w dębowych beczkach po whiskey). Piwowar powinien określić wszystkie nietypowe surowce użyte zarówno w piwie bazowym albo beczce (drewnie) jeśli te cechy są zauważalne. Piwa specjalne albo eksperymentalne muszą być określone, tak długo jak inne specjalne surowce są wyczuwalne. TA KATEGORIA NIE POWINNA BYĆ UŻYWANA DLA STYLÓW BAZOWYCH GDZIE DOJRZEWANIE W BECZKACH JEST PODSTAWOWYM WYMOGIEM DLA STYLU (np. Flanders Red, Lambic itd.)

Historia

Tradycyjna metoda produkcji, która jest rzadko jest używana przez duże browary i przeważnie przy produkcji specjalnych produktów. Staje się coraz bardziej popularne wśród rzemieślniczych browarów amerykańskich, które szukają nowego charakterystycznego produktu. Beczki (cask, barrel) dębowe są tradycyjne, ale może być użyte również inne drewno.

Surowce

Zależy od stylu bazowego. Dojrzewane w beczkach (wcześniej używanych do produkcji whiskey, bourbon, porto, sherry, Maderisa czy wina), albo przy użyciu drewnianych dodatków (kawałków, płatków dębowych, drewnianych deseczek, esencji dębowej). Pełnotreściwe, są używane piwa o wyższej gęstości początkowej, aby mogły najlepiej nadać się do dodatkowych smaków.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej

Goryczka: Zależy od piwa bazowego

Gęstość końcowa: Zależy od piwa bazowego

Kolor: Zależy od piwa bazowego

Alkohol objętościowo: Zależy od piwa bazowego, przeważnie powyżej przeciętnej

Komercyjne przykłady

The Lost Abbey Angel’s Share Ale, J.W. Lees Harvest Ale in Port, Sherry, Lagavulin Whisky or Calvados Casks, Bush Prestige, Petrus Aged Pale, Firestone Walker Double Barrel Ale, Dominion Oak Barrel Stout, New Holland Dragons Milk, Great Divide Oak Aged Yeti Imperial Stout, Goose Island Bourbon County Stout, Le Coq Imperial Extra Double Stout, Harviestoun Old Engine Oil Special Reserve, wiele mikrobrowarów posiadają piwa specjalne serwowane tylko na miejscu często bezpośrednio z beczki.